BLOG

Ranking TOP 5 książek medycznych o psychologii i psychiatrii

Autor: Adrian Chmielarz
Nie musisz być lekarzem, ani też osobą w jakikolwiek sposób związaną zawodowo z medycyną, by poszukiwać wartościowych książek o psychiatrii. Zawarte w nich informacje są bowiem przydatne nie tylko wtedy, gdy pracuje się w szpitalu lub w podobnej placówce, ale także w życiu codziennym. Często ma się do czynienia z osobą zaburzoną (w pracy, w domu), natomiast odpowiednia lektura pomoże ją zrozumieć. Książka o psychoterapii da ponadto możliwość dowiedzenia się, jak takim ludziom pomóc. Jakie są jednak najlepsze publikacje, które zdecydowanie warto przeczytać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz zapoznać się z poniższym rankingiem.

5. "Natręctwa" Macieja Żerdzińskiego

Niemalże każdy zna kogoś, kto obsesyjnie wykonuje jakąś czynność, na przykład ciągle myje ręce lub sprawdza po kilka razy, czy zamknął drzwi od domu. Są to tak zwane natręctwa, czyli efekt zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Bardzo istotne jest to, że często występują przy innych, niekoniecznie zdiagnozowanych schorzeniach. Ta książka o psychiatrii oferuje możliwość zagłębienia się w obszerne rozdziały, gdzie to wszystko zostało w przystępny, a zarazem w szczegółowy sposób wytłumaczone.

https://www.termedia.pl/Ksiazka/-265

4. "Psychiatria w geriatrii" Janusza Heitzmana

Ta pozycja zwraca uwagę na to, że leczenie depresji nie jest jednym z najłatwiejszych zadań, a przy tym nie zawsze zmiana leków lub nawet lekarza przynosi jakąkolwiek poprawę. To przede wszystkim choroba mózgu, choć jej objawy dotyczą całego organizmu. Z pewnością zainteresuje ona nie tylko lekarzy, ale także osoby, które opiekują się na co dzień osobami starszymi, a takich jest bardzo wiele. Czasem bowiem nie wiadomo, jak powinno się reagować, jeżeli zauważy się objawy postępującej choroby psychicznej u swego podopiecznego.

https://www.termedia.pl/Ksiazka/-255

3. "Farmakoterapia w psychiatrii ambulatoryjnej" Sławomira Murawca i Piotra Wierzbińskiego

Autorzy tej książki o psychiatrii ukazują rozmaite sposoby myślenia na temat farmakoterapii. Każdy lekarz posiada bowiem swoje zdanie, co wynika z jego indywidualnych doświadczeń w pracy. Warto dowiedzieć się, jak niektórzy medycy podejmują decyzje co do doboru lekarstw, nie tylko po to, by samemu robić to poprawnie, ale także w celu przeanalizowania wyborów doktora, który leczy Ciebie lub Twoich bliskich. Mowa tu głównie o osobach zmagających się z depresją oraz z zaburzeniami lękowymi.

https://www.termedia.pl/Ksiazka/-271

2. "Psychoedukacja w praktyce lekarza psychiatry" Janusza Heitzmana

Pacjentom psychiatrycznym oraz ich rodzinie należy doradzać, a także sumiennie informować o bieżących sprawach, czy też możliwych zmianach. Co to jednak konkretnie oznacza? Ta książka o psychiatrii z pewnością pozwoli poznać odpowiedź. Psychoedukacja jest bardzo ważna, ponieważ pomaga poradzić sobie z kryzysem wywołanym chorobą.

https://www.termedia.pl/Ksiazka/-109

1. - "Depresja w praktyce lekarza rodzinnego" Marka Jaremy

Zaburzenia depresyjne są coraz powszechniejsze, a przy tym bardzo niebezpieczne, bo mogą prowadzić nawet do samobójstwa chorego. Osoba dotknięta niepokojącymi objawami udaje się zwykle w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego. Powinien on rozpoznać niepokojące symptomy i postawić prawidłową diagnozę, by przekazać pacjenta specjaliście. Pomocne będzie przeczytanie książki o psychoterapii, by wiedzieć, jak z takim pacjentem postępować. Pozycja ta jest na pierwszym miejscu, gdyż w czasach niemalże epidemii depresji warto wiedzieć, jak ją rozpoznać, a także, w jaki sposób pomóc sobie i osobom dotkniętym tą chorobą.

https://www.termedia.pl/Ksiazka/-42